Poradnia Bioetyczna powstała jako owoc współpracy Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacji Jeden z Nas.
Jest pierwszą tego typu instytucją z Polsce, która ma charakter punktu doradczego i informacyjnego w zakresie zagadnień związanych z bioetyką.
Ostatnie dziesiątki lat to intensywny rozwój nauk biomedycznych. W związku z zwiększonymi możliwościami wpływania na ludzkie życie pojawia się dziś wiele pytań i dylematów etycznych. Wielu z nas zastanawia się, czy embrion ma duszę, czy od początku jest osobą ludzką, czy powinno się zezwolić na eksperymentowanie na nim, zamrażanie, wykorzystywanie do produkcji leków i kosmetyków, czy można przeszczepić jajniki i macicę, co zrobić w przypadku ciąży pozamacicznej, czy można iść na in vitro, w którym momencie odłączyć pacjenta od respiratora, kiedy człowiek naprawdę umiera… Bioetyka stała się dziś częścią codziennego życia!
Zadaniem Poradni Bioetycznej jest wyjście naprzeciw potrzebom społeczeństwa w poszerzaniu wiedzy bioetycznej oraz udzielanie wsparcia w rozwiązywaniu trudnych dylematów etycznych związanych z początkiem, trwaniem i końcem życia. Poradnia udziela wszystkim zainteresowanym osobom informacji i porad bioetycznych w oparciu o naukę Kościoła Katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego.
Wykwalifikowany zespół bioetyków gotowy jest udzielić wsparcia oraz pomocy w zmierzeniu się z dylematami w dziedzinach życia takich jak – antykoncepcja, in vitro, naprotechnologia, diagnostyka prenatalna, aborcja, transplantacje, uporczywa terapia czy opieka paliatywna. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą poradni.
Poradnia świadczy swoje usługi nieodpłatnie.