Pigułki „dzień po”

Pigułka dzień po - informacje ogólne

Tabletki „dzień po” (tzw. antykoncepcja „awaryjna”, postkoitalna, „następnego poranka”) należą do grupy środków wczesnoporonnych, które zmieniają właściwości błony śluzowej macicy i przez to uniemożliwiają zagnieżdżenie się już zapłodnionego jaja. Tzw. „pigułki następnego dnia” posiadające dużą dawkę hormonu zwanego progestagenem, mogą mieć działanie antykoncepcyjne (polegające na opóźnieniu owulacji i tym samym zapobiegające połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem) tylko wówczas, gdy w cyklu kobiety nie wystąpiła jeszcze owulacja. W sytuacji, gdy doszło do poczęcia dziecka, tabletka działa wczesnoporonnie.

Stosowanie środków wczesnoporonnych w świetle etyki katolickiej należy ocenić negatywnie – „należy bezwarunkowo odrzucić – jako moralnie niedopuszczalny sposób ograniczania ilości potomstwa – bezpośrednie naruszanie rozpoczętego już procesu życia, a zwłaszcza bezpośrednie przerywanie ciąży (…)” (Encyklika Humanae vitae, 14). Kobieta stosująca środki wczesnoporonne odpowiada za możliwą aborcję, a nie za antykoncepcję.

Ponadto tabletki wczesnoporonne wiążą się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla zdrowia kobiety – duże dawki progestagenu mają niekorzystny wpływ na układ rozrodczy i gruczoły piersiowe, układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, psychikę kobiety, a także wpływają negatywnie na jej przyszłą płodność.

 

Źródło:

J. Orzeszyna, Antykoncepcja, w: Encyklopedia bioetyki. Personalizm chrześcijański, red. A. Muszala, Radom 2009